+420 511 200 893 | ortea@seznam.cz
 
 
 
 
 
 
Apartmánový dům Sandra
 
Ubytování v apartmánech v penzionu na Vranovské přehradě
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Ubytování na Vranovské přehradě

 
 

Proč právě okolí Vranovské přehrady?

 
Vranovsko je již tradiční a turisty velmi vyhledávanou rekreační oblastí v České republice.
 
 
 

Vranovská přehrada

 
Vranovská přehrada u Vranova nad Dyjí (též Vodní nádrž Vranov) byla vybudována na řece Dyji v blízkosti města v letech 1930–1933. Hráz přehrady je vysoká 60 m a v koruně je dlouhá 292 metrů. Vzniklé jezero je dlouhé asi 30 km a zasahuje až pod hrad Bítov do údolí Želetavky. Vranovská přehrada slouží vedle energetických a vodárenských úkolů k rekreaci. Rekreační střediska najdete v okolí Vranova nad Dyjí, Bítova a Podhradí nad Dyjí.

Přehrada je jednou z nejteplejších v České republice a umožňuje koupání již od začátku června. Můžete si také zapůjčit veslice nebo se svézt lodí.
 
 
 
 
 

Hrad Bítov

 
Bítov je jedním z nejstarších a nejromantičtějších hradů naší země (první písemná zmínka k letům 1061, 1067). Jedinečné je již jeho umístění v krajině: leží na ostrohu obtékaném ze tří stran řekou Želetavkou, nedaleko jejího soutoku s Dyjí, v malebném kaňonu tzv. Moravského Švýcarska. Původně dřevěný hrad (zbudovaný na místě někdejšího sídlištního hradiska) byl jako zeměpanský hrad střežící jižní hranici země nahrazen brzo hradem kamenným. Na přelomu renesance a baroka dostává Bítov ve hmotě již dnešní převážně horizontální vzhled s jedinou vertikálou štíhlé strážní věže.
 
 
 
 
 
 
 

Městys Vranov nad Dyjí

 
Již v Kosmově kronice je k roku 1100 zmínka o hradu Vranov, s jehož historií je spjat vznik a vývoj obce a později městečka. Původně byl hrad zeměpanským majetkem, roku 1323 byl dán do zástavy Jindřichu z Lipé, později ho získali Lichtenburkové. Za třicetileté války bylo městečko popleněno, ale hrad odolal švédskému dobývání. V r. 1665 vyhořel. Stránky městyse Vranov nad Dyjí.
 
 
 
 
 

Státní zámek Vranov nad Dyjí

 
Zámek Vranov nad Dyjí ležící na jižní hranici českého státu asi 110 km od Vídně patří k nejpozoruhodnějším světským stavbám středoevropského baroka. Vznikl přestavbou ze zeměpanského románskogotického hradu, který je poprvé připomínaný k roku 1100. Současnou podobu mu vtiskli po ničivém požáru v roce 1665 hrabata Althannové. Zámek po nich získali polští Mniszkové, kteří přivedli k nebývalému rozkvětu proslulý vranovský závod na výrobu kameniny a porcelánu. S nimi spříznění hrabata Stadničtí ho drželi až do počátku druhé světové války. Dnes je jako národní kulturní památka situovaná v západní části Národního parku Podyjí v péči českého státu. Navštívit zámek můžete pěšky nebo na kole.
 
 
 
 
 
 
 

Sportovní vyžití v Podyjí

 
 

Sport

 
V Podyjí je mnoho turistických a cykloturistických tras, které jsou propojeny i se sítí Rakouských cyklotras.
 
 
 
 

Rybaření

 
Vranovská přehrada je vyhledávaný rybářský revír, ve kterém lze chytit rekordní úlovky. Na přehradě jsou v hojném počtu zastoupeny kaprovité ryby a to zejména kapr, cejn a plotice. Z dravých ryb štiky, candáti, boleni a také sumci.